Teams

To access class activities, homework, announcements and more, go to Schoology.

 Team 7A
Michael Huynh
Math
Ali Lidbury
Social Studies
Amanda Utynek
Science
Becky Dolinko
LBS
Laura Rinkenberger
Reading
Annie Steinbach
Writing
Maggie Sacksteder
LBS
   

 Team 7B
Kate Culligan
Social Studies
Maureen Kirby
LBS
Katie Linehan
Reading
Pete Ower
Science
Eric Senne
Writing
Dawn Taylor
Math
Isabella Scarlati
LBS
   

 Team 7C
Christian Brady
Math
Wendy Godsell
LBS
Kelle Leiner
Reading
Kelsey Lopez
Social Studies
Jodi Macauley
Writing
George Nelson
Science
Silvia Sukenic
LBS
   

8th Grade Teachers
Brian Chapp
Math/Science/Social Studies
Mollie Coates
Reading/Writing/Social Studies



 Team 8A
Michele de St. Aubin
Math
Stephanie Deininger
Writing

LBS
Paul Harper
Science
Michael Larsen
Social Studies
Jenny Rosene
Reading
Ashley Adams
LBS
   

 Team 8B
Vanessa Montoya
Science
Cherie Einum
Reading
Michael Papahronis
Writing
Valeriya Slutskaya
LBS
Jonathan Rennels
Social Studies
Jennifer Wood
Math
Heather Brunner
LBS
   

 Team 8C
Stephen Boeckman
Writing
Sarah Meier
Reading
Deborah Kim
LBS
Beth Kalish
Social Studies
Stephanie Rubinstein
Math
Kristen Best
Science
Nicole Leach
LBS
   

Student Services
Edyta Debkowska
LBS
Samantha Crisp
ELL
Abby Hart
Psychologist 
Nicola Kiela
Social Worker
Natalia Panico
Social Worker
Zoe Miller-Lee
Speech Language Pathologist
Jamie Knuth
LBS
Cathy Marlas
Social Worker
Kim Picton
Speech Language Pathologist
Julie Nesheim
Psychologist
Lisa Raher
LBS
Ari Kaufman
Science/SS LBS
Stefanos Apostopolous
Adaptive PE
Cat Ruiz
OT
Lisa Hartman
Social Worker

Technology, Differentiation, & Library Media Service
Jill Forti
7th Technology Integration Specialist
Cheri Bridge
8th Technology Integration Specialist
Daphna Neirick
Library Information Specialist
Mary Kate Lubawski
7th Differentiation
Erin Schwarz
8th Differentiation


Technology Support Technician
Juliet Barcham
LC Parapro
 

World Languages
Laura Polese
Spanish
Danielle Green
Spanish
Brenda Hsu
Mandarin
Erin Kaminisky
German
Mary Koenigsknecht
Spanish
Kelly Shoemaker
Latin
Tara Vlasic
French



Physical Education
Josh Andrews
PE
Alicia Retzinger
PE
Kaleen Churchill
PE
Diane Lazaar
Health
Matt Malarski
PE


Related Arts
Krystina Nierzwicki
Music

Visual Arts
Dinah Barthelmess
Drama
Alex Blomarz
Band
Ann Dufek
Band
Ethan Kohring
Chorus
Steve Layne
Technology Applications
Paige Lunde
Drawing/ Painting
Elisabeth Owens
Orchestra
Robyn Scott
Digital Art & Photography

 

Accelerated/NT Math
Anne Bassett
Accelerated Math
Jon Lepeska
7th New Trier Math
Aimee Hart
8th New Trier Math


Website by SchoolMessenger Presence. © 2022 Intrado Corporation. All rights reserved.